Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawierciu

POMOC SPOŁECZNA

POMOC SPOŁECZNA

Wsparcie potrzebującym

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Wystawa poświęcona zawierciańskim Romom

Dobiega już końca realizacja w gminie Zawiercie projektu realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pt. „Lepsza droga do przyszłości – działania na rzecz zawierciańskich Romów”, który trwa od 01.10.2012r. 

W ramach projektu przeprowadzono szereg działań mających na celu zaktywizować społecznie i zawodowo tę grupę społeczną oraz poprawić ich warunki bytowe i zdrowotne. Z uwagi na to, iż jest to grupa etniczna różnie odbierana przez resztę społeczeństwa, ważnym stają się działania kierowane na rzecz tej grupy dotyczące przeciwdziałania izolacji, wykluczeniu, ubóstwu i uprzedzeniom. Działania były tak skonstruowane, aby w perspektywie czasu doprowadzić do zasady równości szans płci, tj. w jednakowym dostępie kobiet i mężczyzn do udziału w życiu społecznym i obywatelskim, a w szczególności dające szansę zastosowaniu profilaktyki zdrowotnej u dzieci, kobiet ciężarnych, niepełnosprawnych, a także zapobiegnięcie u dzieci wypadnięcia z systemu edukacji. 

W projekcie wzięło udział ponad 60 zawierciańskich Romów (łącznie z dziećmi), którzy uczestniczyli w takich działania jak: 

Treningi kompetencji społecznych mających na celu przeprowadzenie dwudniowych zajęć warsztatowych z zakresu poprawy zachowań społecznych, funkcjonowania w społeczeństwie i w różnych obszarach życia codziennego. Łącznie w latach 2012r. – 2014r. zrealizowane zostały 23 dwudniowe treningi zachowań i umiejętności społecznych obejmujących tematy z obszaru: 

-człowiek jako ''istota społeczna'' – rola grupy, rodziny, środowiska społecznego, relacji środowiskowych, norm społecznych, wykluczenia społecznego, hierarchii potrzeb człowieka; 

-bloku tematów poświęconych poznawaniu siebie – zarządzanie czasem, moja linia życia, cele życiowe, moje umiejętności i preferencje, diagnoza własnych predyspozycji do pełnienia ról w rodzinie i społeczeństwie, wartości w życiu człowieka; 

-zachowania społeczne, komunikowanie społeczne, co to jest komunikacja interpersonalna i jakie jest jej znaczenie w życiu człowieka, umiejętności interpersonalne, rodzaje wypowiedzi, rola pierwszego wrażenia, asertywności, autoprezentacja. 

Wprowadzono do zajęć w każdym dniu 2-godzinne bloki warsztatowe poświęcone bieżącym problemom i potrzebom grupy Romów uczestniczących w treningach. Zaletą tych wyjazdów była możliwość zabrania dzieci uczestników, które miały zapewnioną opiekę. 

Zajęcia edukacyjno-poznawcze dla dzieci romskich mających na celu poprawę poziomu edukacji i frekwencji oraz mających wpływać na zwiększenie udziału rodziców w życiu szkolnym, a zarazem służącym zacieśnianiu współpracy z nimi. 

W zajęciach bierze udział 14 dzieci romskich i są one prowadzone w godzinach popołudniowych na bazie świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej Nr 8 w Zawierciu. Prowadzone są tam zajęcia korekcyjno-kompensacyjne i edukacyjno-poznawcze. Udzielana jest pomoc w odrabianiu lekcji. Organizowane są zajęcia kulturalne, rozrywkowe i integracyjne. Dodatkowo dzieci uczestniczą w zajęciach wyrównawczych z logopedii, j. polskiego, matematyki oraz w zajęciach socjoterapeutycznych. 

Edukacja prozdrowotna, która poza profilaktyką i treningami higieny polegała na przeprowadzeniu akcji tzw. dwóch „białych sobót” dla Romów. Przeprowadzono badania diagnostyczne, ogólne wywiady lekarskie, a następnie specjalistyczne konsultacje świadczone przez lekarzy takich, jak: ginekolog, chirurg naczyniowy, kardiolog, endokrynolog, psychiatra, urolog, diabetolog, neurolog, okulista, radiolog, otolaryngolog, ortopeda. 

Zatrudnienie pielęgniarki środowiskowej pracującej w środowisku rodzin romskich, szczególnie w środowiskach gdzie wychowują się dzieci i środowiskach wykazujących duże zaniedbania zdrowotne. Pielęgniarka prowadzi także rozmowy profilaktyczne o higienie i kontroli stanu zdrowia. 

Propagowanie wiedzy o Romach dzięki szkoleniom dla pracowników instytucji publicznych i potencjalnych pracodawców z zakresu historii, kultury i obyczajów Romów jako grupy etnicznej, charakterystyki zawierciańskich Romów, stereotypów i uprzedzeń oraz edukacji międzykulturowej. 

W powyższych szkoleniach wzięło udział ponad 70 osób. W ramach zadania wydano publikację pt. „Pamiętniki z życia zawierciańskich Romów” oraz wydano broszurki edukacyjne „Dobre rady – społeczne zasady”. 

Aktywizacja zawodowa - nowym elementem aktywizacji zawodowej jest udział Romów w zajęciach Centrum Integracji Społecznej w Zawierciu. W zajęciach bierze udział 5 osób (2 kobiety i 3 mężczyzn). Uczą się zawodu i pracują w pracowniach: fryzjerskiej, krawieckiej i porządkowej. Uczestnictwo w pracach w Centrum Integracji Społecznej, a zwłaszcza 6-cio godzinny tryb pracy umożliwi pogodzenie życia zawodowego z rodzinnym, który jest wśród społeczności romskiej bardzo ważnym elementem w kulturze i tradycji. 

Staże, to kolejna nowa forma aktywizacji zawodowej, która została wprowadzona dla trzech Romów: dwóch mężczyzn i jednej kobiety. Zostali oni skierowani na staże do: firmy poligraficznej (introligator), do ośrodka szkoleniowo – wypoczynkowego (kelner) oraz do salonu fryzjerskiego (fryzjerka). 

Równocześnie przeprowadzane były kursy zawodowe. 9 osób ze społeczności romskiej ukończyło: kurs kucharz-organizator imprez okolicznościowych, kurs kelner-barman, kurs kroju i szycia, kurs sprzedawca z obsługą kas fiskalnych, kurs prawa jazdy kat. „B” i „C”, kurs fryzjerstwa.

Uczestnictwo Romów w CIS oraz w stażach zawodowych wpłynie na integrację społeczności romskiej z pozostałą częścią społeczeństwa poprzez niwelowanie stereotypu „Roma – nieroba”. Dodatkowo uczestnicy nabędą nowe umiejętności zawodowe, co pozwoli stać się im bardziej konkurencyjnym na rynku pracy. 

Wartością dodaną projektu jest możliwość prowadzenia działań obejmujących podnoszenie wiedzy o społeczności romskiej wśród mieszkańców Zawiercia czego przykładem jest obecna wystawa poświęcona zawierciańskim Romom, na którą wszystkich mieszkańców Zawiercia zapraszamy! 

Wystawa czynna będzie od 05.11. do 12.11. 2014r. w godzinach 10:00 – 17:00 

Powyższe działania nie byłyby możliwe w takiej formie i zakresie bez wsparcia Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO KL Poddziałania 1.3.1 „Projekty na rzecz społeczności romskiej”

Poprzednia strona

|

1

|

2

|

07

LIS

2014

5644

razy

czytano

1777/1968

MOPS Zawiercie

Najnowsze aktualności

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Logo serwisu.

Dzienny Dom "Senior+"

Logo serwisu.

Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny

Logo serwisu.

Przeciwdziałanie przemocy i uzależnieniom

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.