Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawierciu

POMOC SPOŁECZNA

POMOC SPOŁECZNA

Wsparcie potrzebującym

Filtrowanie aktualności

data od

data do

 

Niepełnosprawni z Środowiskowego Domu Samopomocy na wycieczce w Zakopanem


Tradycją jest coroczny wyjazd Środowiskowego Domu Samopomocy przy MOPS w Zawiercia na wycieczkę integracyjno-terapeutyczną , podczas której zwiedzamy i podziwiamy piękno przyrody i Tatr , poznajemy historię Zakopanego i znanych Polaków których ślady tu można spotkać na każdym kroku , a wieczorami organizujemy wieczorki biesiadne połączone z wspólnym grillowaniem ,śpiewem i tańcem .

W tym roku na kilku dniową wycieczkę do Zakopanego wybraliśmy się w październiku. Dnia 5 października 2009 roku rozpoczęła się już się kolejna wycieczka do Zakopanego.

W czasie podróży mieliśmy okazję wstąpić do Ludzimierza, gdzie zwiedzaliśmy Sanktuarium Maryjne z którym to miejscem wiąże się ciekawa historia o Karolu Wojtyle

- dnia 15 sierpnia 1963 roku odbyła się koronacja figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Na zakończenie uroczystości czterech biskupów w procesji ruszyło z ukoronowanym posągiem w stronę kościoła. Wtedy z ręki Matki Bożej wypadło berło, które zdołał pochwycić bp Karol Wojtyła. W powszechnym przekonaniu wstawiennicza moc Gaździny Podhala sprawiła, że kardynał Karol Wojtyła obrany został papieżem. To Ona powierzając mu swe berło miała zapowiedzieć późniejsze wydarzenie z 1978 roku.

"Kalendarium życia Karola Wojtyły" wyd. Znak 1983 r. - pod datą 15 sierpnia 1967 r. zawarta jest informacja: "...witająca - na odpuście w Ludźmierzu - ks. Kardynała dziewczynka wygłosiła wiersz, którego ostatnie słowa wyrażały oczekiwanie, że zostanie On teraz papieżem.."..

Gdy dotarliśmy na miejsce, zakwaterowaliśmy się w pięknym i nowym pensjonacie Gaździny Marii. Przestronne pokoje wyposażone w TV z pełnym węzłem sanitarnym a na korytarzu lodówka do dyspozycji gości . Korytarz i schody pięknie przyozdobiony kwiatami i podświetlony kolorowymi lampkami Led , a na ścianach w jadalni ręcznie malowane tatrzańskie motywy . Nieco później udaliśmy się na spacer ulicą w stronę centrum Zakopanego zrobić drobne zakupy i przywitać się z górami.

Następnego dnia, zaraz po śniadaniu przy pięknej pogodzie zwiedzaliśmy skocznię narciarską Wielką Krokiew i oglądaliśmy trening skoczków później ,chodziliśmy po najsłynniejszej reprezentacyjnej ulicy Zakopanego Krupówki ,byliśmy na słynnym targu gdzie mogliśmy za darmo zakosztować oscypków i zrobić drobne zakupy . Zwiedziliśmy też kościół Św Rodziny wybudowany został  przy Krupówkach w  1877r. Ołtarz główny w formie tryptyku wykonano w 1903 r. w pracowni krakowskiego rzeźbiarza Kazimierza Wakulskiego. Duży wkład w powstawanie kościoła miał Stanisław Witkiewicz który zaprojektował m. in. kaplicę św. Jana Chrzciciela, drzwi wejściowe a także witraże. Przed kościołem, na współczesnym kamiennym krzyżu znajduje się pamiątkowa korona cierniowa, znajdująca się niegdyś na Starym Cmentarzu na krzyżu wzniesionym dla uczczenia ofiar masakry ludności Warszawy i Wilna przez wojska carskie. W 1978r kościół odwiedził papież Jan Paweł II i spotkał się z rodzinami i dzieci które uczestniczyły w pierwszej komunii świętej .

Wieczorem siedzieliśmy przy grillu śpiewając piosenki których nauczyliśmy się w ŚDS . Następnego dnia wjechaliśmy na szczyt Gubałówki wyprawa była dla nas niezwykłym przeżyciem. Gubałówka jest to jedno z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Chyba nie ma turysty, który nie był na szczycie Gubałówki. Budowa kolejki rozpoczęła się w lipcu 1938 r a zakończona w grudniu 1938r. Po całkowitej modernizacji w 2001r. kolejka na Gubałówkę stała się jedną z najnowocześniejszych kolei linowo-terenowych. Stacja dolna znajduje się 823 m n.p.m., stacja górna mieści się na wysokości 1122 m n.p.m. Kolejka przewozi ok. 2000 osób na godzinę, jednorazowo zabiera 120 osób, a średni czas jazdy wynosi ok. 3,5 minuty. Na górnej polanie Gubałówki czekało nas wiele atrakcji, można tu podziwiać przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego ale to nie wszystko. Każdy z nas znalazł coś dla siebie. Na szczycie Gubałówki znajdują się restauracje, ogródki gastronomiczne i liczne bufety w których zakosztowaliśmy min. szaszłyk z baraniny. Wspaniałe miejsce dla miłośników wędrówek my też spacerkiem dotarliśmy do Butorowego Wierchu. Butorowy Wierch jest to najwyższe wzniesienie Pasma Gubałowskiego .Cudowne widoki i świetna atmosfera wynagrodziły nam ogromne zmęczenie .

Po kilkugodzinnym spacerze wróciliśmy do Pensjonatu, by móc odzyskać siły na wieczorną dyskotekę i grilla. Tyko niektórzy mieli jeszcze siłę grać w tenisa stołowego a mecze były bardzo ciężkie( potu nikt nie żałował). Po takich meczach obowiązkowo trzeba było wziąć prysznic .

Kolejnym punktem programu następnego dnia była wycieczka na Krzeptówki i udział w mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w której w 1997 roku był papież Jan Paweł II . Po mszy spacerem udaliśmy się na stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku . Nikt będąc w Zakopanem nie zaniedbuje odwiedzin malowniczo położonej jednej z najsłynniejszych nekropolii polskich. Na tym małym skrawku ziemi jest pochowanych wielu znanych Polaków min. Władysław Hasior , Tytus Chałubiński, Kornel Makuszyński , Kazimierz Przerwa – Tetmajer , Stanisław Witkiewicz .Wieczorem grillowaliśmy a później były tańce i śpiewy.

Uważamy, iż wyjazd do Zakopanego można zaliczyć do udanych. Program szeroko rozbudowany spełnił oczekiwania każdego z uczestników. Integracja, terapia, edukacja i odpoczynek od trosk dnia codziennego w ogólnym rozrachunku przyniesie odpowiedni skutek w postaci lepszego funkcjonowania osób niepełnosprawnych w środowisku i pozwoli utrzymać ich w dobrym zdrowiu psychicznym. Mam nadzieje, że przyszłoroczna wycieczka dostarczy równie wspaniałych wrażeń i wzbogaci o kolejne pozytywne doświadczenia życiowe.

 

19

PAŹ

2009

2007

razy

czytano

1927/1968

MOPS Zawiercie

Najnowsze aktualności

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Logo serwisu.

Dzienny Dom "Senior+"

Logo serwisu.

Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny

Logo serwisu.

Przeciwdziałanie przemocy i uzależnieniom

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.