Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawierciu

POMOC SPOŁECZNA

POMOC SPOŁECZNA

Wsparcie potrzebującym

Filtrowanie aktualności

data od

data do

 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawierciu  Dział Świadczeń Rodzinnych działając na podstawie art. 63 ust. 16 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1429) informuje o zmianach w zasadach dotyczących uprawnień:

do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna.

W sprawach o świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 390 z późn. zm.) i zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r.
o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. z 2020 r. poz. 1297 z późn. zm.) - do których prawo powstało do dnia 31 grudnia 2023 r., stosuje się przepisy dotychczasowe- bez żadnych zmian.

Nowa ustawa o świadczeniu wspierającym  z dniem 1 stycznia 2024r.wprowadza nowy rodzaj świadczenia tj.świadczenie wspierające ,  które będzie skierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami. Uprawnionymi do świadczenia wspierającego będą osoby z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia, które uzyskają decyzję ustalajacą poziom potrzeby wsparcia – na poziomie 70 pkt do 100 pkt. Poziom potrzeby wsparcia będzie ustalony w formie decyzji przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności , natomiast przyznawanie i wypłacanie , na podstawie ww. decyzji o poziomie potrzeby wsparcia , świadczenie wspierające będzie , na wniosek osoby z niepełnosprawnościami lub jej przedstawiciela , zadaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenie pielęgnacyjne albo specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie
z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, nie przysługują jeżeli osoba wymagająca opieki ma przyznane prawo do świadczenia wspierającego.

WAŻNE!!!
W przypadku, gdy osoba wymagająca opieki lub osoba uprawniona do jej reprezentowania złożyły wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego postępowanie z wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, lub zasiłku dla opiekuna zawiesza się  ( należy poinformować tutejszy Dział Świadczeń Rodzinnych o złożeniu ww. wniosku ) do czasu rozstrzygnięcia sprawy z wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego.
W przypadku odmowy przyznania osobie wymagającej opieki świadczenia wspierającego lub pozostawienia wniosku o to świadczenie bez rozpatrzenia, odpowiednio świadczenie pielęgnacyjne albo specjalny zasiłek opiekuńczy, albo zasiłek dla opiekuna wypłaca się od miesiąca, w którym wstrzymano ich wypłatę do końca okresu na jaki je przyznano, jeżeli osoba spełnia warunki określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Kwota świadczenia wspierającego zostanie powiązana z wysokością renty socjalnej , która wynosi aktualnie 1 588,44zł miesięcznie brutto a 1 445,00zł netto.

Świadczenie wspierające zgodnie z art. 4 w/w ustawy  będzie przysługiwać miesięcznie w wysokości:

1) 220% renty socjalnej -jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 95 do 100 punktów

2) 180% renty socjalnej określono na poziomie 90 do 94 punktów ,

3) 120% renty socjalnej określono na poziomie 85 do 89 punktów ,

4) 80% renty socjalnej określono na poziomie 80 do 84 punktów ,

5) 60% renty socjalnej określono na poziomie 75 do 79 punktów ,

6) 40% renty socjalnej określono na poziomie 70 do 74 punktów .

Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach dla nowych wniosków złożonych od 1 stycznia 2024r. zgodnie z nowym brzmieniem  art.17 ustawy o świadczeniach rodzinnych będzie przysługiwać :

1) matce albo ojcu,

2) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 oraz z 2022 r. poz. 2140) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom,

3) opiekunowi faktycznemu dziecka,

4) rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego

jeżeli sprawują opiekę nad osobą w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności  łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

30

PAŹ

2023

219

razy

czytano

101/1968

mopszawiercie.pl

Najnowsze aktualności

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Logo serwisu.

Dzienny Dom "Senior+"

Logo serwisu.

Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny

Logo serwisu.

Przeciwdziałanie przemocy i uzależnieniom

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.