
mopszawiercie.pl
Wiosna, ach to Ty!
25
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Informacja - Opieka wytchnieniowa dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025
Gmina Zawiercie po raz kolejny zamierza przystąpić do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025
w całości finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Program kierowany jest do mieszkańców gminy Zawiercie - członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.
Głównym celem programu jest czasowe odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach poprzez zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć ma odpoczynek i regenerację, jak również załatwienie niezbędnych spraw życiowych ( np. sprawy urzędowe, medyczne, itp.)
Wsparcie w formie opieki wytchnieniowej zakłada świadczenie usługi opieki wytchnieniowej
w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej w ramach pobytu dziennego, przy uwzględnieniu oczekiwań osoby sprawującej na co dzień opiekę (rodzaj i zakres godzinowy usług opieki wytchnieniowej będzie uzależniony od osobistej sytuacji uczestnika Programu, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności osoby z niepełnosprawnością, nad którą uczestnik Programu sprawuje opiekę).
Opiekunowie, którym zostanie przyznana pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponoszą odpłatności za usługę przyznaną w ramach Programu.
O uczestnictwo w Programie ubiegać się mogą członkowie rodzin lub opiekunowie zamieszkujący we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej i bezpośredniej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
Z Programu może skorzystać zarówno członek rodziny osoby z niepełnosprawnością (tj. wstępny oraz zstępny krewny w linii bocznej małżonka, zięć, synowa, macocha, ojczym, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu oraz osoba pozostająca w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością), jak i opiekun osoby z niepełnosprawnością bezpośrednio sprawujący opiekę.
Za opiekuna osoby z niepełnosprawnością uznaje się opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobą posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad dzieckiem od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności.
Warunkiem ubiegania się o przyznanie usługi opieki wytchnieniowej w Programie, jest aby wymienione wyżej osoby sprawowały bezpośrednią opiekę nad wymagającą stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego osobą z niepełnosprawnościami (w przypadku osoby dorosłej posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności i orzeczenia równoważne, a w przypadku dziecka - od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia - posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności).
Osoby będące rodziną zastępczą, prowadzące rodzinny dom dziecka, dla dziecka w wieku od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności, również mogą ubiegać się o objęcie wsparciem w ramach Programu.
Przystąpienie do uczestnictwa następuje na wniosek członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością.
Pierwszeństwo korzystania z usługi mają członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi lub pełnoletnimi osobami niepełnosprawnymi, którzy:
Usługa opieki wytchnieniowej może być świadczona przez osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością, które:
Sposób zgłoszenia do Programu „ Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025
Osoby spełniające kryteria udziału w Programie, a nie zakwalifikowane do programu z uwagi na wyczerpany limit miejsc, zostaną wpisane na listę rezerwową.
Szczegółowych informacji na temat realizacji Programu udziela: Kierownik Działu Obsługi Projektów – Pani Aleksandra Smuła, telefon kontaktowy: +48 32 494 10 26 wew.1
mopszawiercie.pl
25
mar
2025
Więcej
mopszawiercie.pl
24
mar
2025
Więcej
mopszawiercie.pl
21
mar
2025
Więcej
mopszawiercie.pl
21
mar
2025
Więcej
mopszawiercie.pl
20
mar
2025
Więcej
mopszawiercie.pl
20
mar
2025
Więcej
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.
Ukryj moduł.