Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Samorządowy portal internetowy

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawierciu

POMOC SPOŁECZNA

POMOC SPOŁECZNA

Wsparcie potrzebującym

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Punkt Wolontariatu w miesiącu grudniu 2022 r.

Punkt Wolontariatu działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zawierciu w ramach projektu pn.: „Wzmacnianie potencjału społeczno-zawodowego” na lata 2020-2022 II etap połączył dwie grupy pokoleniowe - młodzież oraz seniorów. W życiu codziennym grupy te bardzo rzadko się przenikają i wzajemny brak kontaktu rodzi wiele pytań, ale również mnóstwo stereotypów – zarówno po jednej, jak i drugiej stronie. Relacje międzypokoleniowe nie od dziś stanowią problem społeczny, który bywa widoczny w naszym codziennym życiu na wielu płaszczyznach. Już Sofokles w swojej najsłynniejszej tragedii poruszył temat konfliktu międzypokoleniowego. Kwestia ta wydaje się do dziś być aktualna. Okazuje się jednak, że są możliwości, by te dwie grupy społeczne nawiązały więzi. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawierciu tworzy do tego idealną przestrzeń w postaci działań społecznych, wolontariatu, spotkań kulturalnych oraz realizowanych projektów. Uczestniczki i uczestnicy projektu „Wzmacnianie potencjału społeczno-zawodowego” na lata 2020-2022 II etap bardzo różnią się między sobą, co pozwoliło nadać spotkaniom indywidualny styl, rytm i wyjątkowy status. Wykorzystany scenariusz zajęć okazał się wspaniałą metodą zbliżenia przedstawicieli młodszego i starszego pokolenia. W rozmowie z uczestnikami i uczestniczkami projektu bardzo szybko można wychwycić fakt, że główną motywacją do wzięcia udziału w projekcie zaraz po aktywizacji zawodowej była szansa poprawy komunikacji międzypokoleniowej oraz ogromna ciekawość, jak dwie dość mocno oddalone od siebie (nie tylko wiekiem) grupy społeczne mogą wzajemnie działać, a nawet się uzupełniać.

Młodzi wolontariusze często mają ograniczony kontakt ze swoimi dziadkami, których już z nimi nie ma lub mieszkają w znacznej odległości. Kontakty z seniorami z najbliższego otoczenia zapełniają tą lukę. Młodzi wolontariusze spotykali się z seniorami podczas zajęć w klubie Miaszkańca/Seniora oraz w środowisku ich zamieszkania w celu wsparcia w codziennych obowiązkach, ale również w celach towarzyskich, np. rozmowa lub wspólny spacer. W młodych wolontariuszach nastąpiła wewnętrzna przemiana. Wiele nauczyli się od seniorów i teraz wiedzą, co odczuwają starsze osoby i w jaki sposób z nimi rozmawiać, by rozmowa obu stronom przynosiła korzyści.

Działanie międzypokoleniowe dla wielu uczestników było całkowitą nowością i dało możliwość czerpania obopólnych korzyści. Dla młodych kontakty te były zarówno lekcją żywej historii, ale również szansą poznania i wyciągnięcia wniosków z życiowych doświadczeń starszego pokolenia. Dla seniorów była to okazja, by spędzić czas wspólnie z młodzieżą, która sukcesywnie zarażała ich pozytywną energią i chęcią do działania.

Trud włożony w projekt zaowocował utworzeniem zespołu wspierających się wzajemnie ludzi, który mimo różnicy wieku działa sprawnie. W życiu uczestników na stałe zagoszczą metody komunikacji międzypokoleniowej wypracowane podczas projektu. W pamięci utrzymają się również wspomnienia fantastycznie spędzonego czasu oraz współpracy. Projekt „Wzmacnianie potencjału społeczno-zaawodowego” na lata 2020-2022 II etap pokazał, jak wiele inspiracji mogą czerpać od siebie różne pokolenia. Relacje międzyludzkie są zatem niewątpliwym rezultatem dodanym wynikającym z realizacji projektu.

Informujemy, że projekt 9.1.1. „Wzmacnianie potencjału społeczno – zawodowego” na lata 2020-2022 II etap jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

11

STY

2023

76

razy

czytano

28/1767

mopszawiercie.pl

Najnowsze aktualności

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Logo serwisu.

Dzienny Dom "Senior+"

Logo serwisu.

Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny

Logo serwisu.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.